32,2234$% -0.11
34,9331€% 0.17
40,5695£% 0.07
2.445,79%0,57
4.012,00%1,02
1965175฿%-3.22357
2618.59Ł%-2.41679
94007Ξ%-3.64665
16.26%-1.84564
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, ABD’de bulunduğu sırada başlattığı ferdî bağış kampanyasında toplanan fonla inşa edilecek Aslan Selim Lisesinin protokol imzası için Adıyaman’ı ziyaret etti.
TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan, 6 Şubat sarsıntılarından sonra sarsıntı bölgesinde okul yaptırmak için ABD’de bulunduğu sırada yardım kampanyası başlatmıştı. Erkan, Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Şambayat Beldesi’nde inşa edilecek Aslan Selim Çok Programlı Anadolu Lisesi protokolünü, bağışçı şirketlerden ABD merkezli Plume’ı temsilen Jasna Mihelj Coustaury ile birlikte imzaladı. Bağış kampanyasına Plume şirketinin kurucusu Fahri Diner başta olmak üzere ABD’nin çeşitli bölgelerinden iştirak sağlandı.
TCMB Lideri Erkan, Adıyaman programına Şehit Fazıl Gürs İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek başladı.
“Bir kitap, bir kalem, bir öğretmen dünyayı değiştirir”
Burada 24 Kasım Öğretmenler Günü programına katılan Lider Erkan, konuşmasında öğretmenlere hitap ederek, “Öğretmenlik mesleğinin ne kadar fedakarlık gerektirdiğini annemden ötürü en uygun bilenlerdenim. Jenerasyon yetiştirmek, eğitim ordusunun bir neferi olmak maddi hiçbir kıstasla değerlendirilmeyecek kadar ulvi ve kutsaldır. Bir kitap, bir kalem, bir öğretmen dünyayı değiştirebilir” dedi.
TCMB Lideri Erkan daha sonra Adıyaman Valiliğine geçerek burada Vali Osman Varol, Plume şirketi temsilcisi Jasna Mihelj Coustaury ve Ulusal Eğitim Müdürü Ali Tosun’un iştiraki ile okul protokolünü imzaladı.
“Aslan Selim Lisesi iyi olsun”
Burada bir konuşma yapan Erkan, “Bu lisenin protokolü için buradayız. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir öğretmen çocuğu olarak da annem ve öteki bütün öğretmenlerinde ellerinden öpüyor, hepsini hürmet, sevgi, hürmet ve minnetle anıyoruz. Teşekkür ediyoruz. Aslan Selim Lisesi Adıyaman’ımıza ve ülkemize iyi, uğurlu olsun” diye konuştu.
Adıyaman Valisi Osman Varol, “Güzel bir günde, Öğretmenler Günü’nde hakikaten ilimiz için değerli, manalı bir imza merasiminde bir ortadayız. Çok değerli Merkez Bankası Liderimiz ülkemizden yetişip, öbür bir ülkede değerli bir kesimde çok başarılı işler yapmış, ülkemizin gururu olan şu anki bürokratlarımızdan birisi. Kendi özel etrafında oluşturduğu imkanlarla, imkanlarla ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, yeniden yurt içinde bu bölgeye olan hassasiyetini hiç yitirmemiş vatandaşlarımızın katkısıyla yaralarımızın sarılması için bizim acılarımıza merhem olması için çok manalı bir dayanak yapıyorlar. Bu takviyenin eğitim alanında olması bizler için ayrıyeten çok değerli, çok bedelli. Bir lise inşa ettirecekler. Ben bu katkılardan ötürü, ben bu işin tabi tertibinde bulunan en başta Merkez Bankası Liderimize, daha sonrasında bu işe katkı veren şirketlerimize, iş insanlarımıza, tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Jasna Mihelj Coustaury konuşmasında, zelzelenin birinci haftasında Amerika’nın batı yakasından çadırdan hijyen gerecine kadar bir çok yardımı ulaştırdıklarını ve eğitime kalıcı bir takviye vermek için bu protokolde yer aldıklarını söyledi.
Protokol merasiminin akabinde Lider Erkan, Adıyaman Belediye Lideri Süleyman Kılınç’ı ziyaret etti. – ADIYAMAN