32,2234$% -0.11
34,9331€% 0.17
40,5695£% 0.07
2.445,79%0,57
4.012,00%1,02
1980605฿%1.10292
2637.92Ł%1.50905
94932Ξ%1.60152
16.41%0.58764
Marmara Belediyeler Birliği’nin Türkiye Koordinatörü olduğu Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın bu yılki aktiflikleri “Ambalajlar: Paketli Eser Alma” teması ile gerçekleştirildi. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi, atık azaltma, eserin tekrar kullanımı ve maddesel geri dönüşüm stratejileri hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje çerçevesinde bir dizi aktiflik gerçekleştirdi.
Kocaeli genelinde sıfır atık, atık azaltımı ve kaynakta farklı toplamanın kıymetine yönelik değerli çalışmalar yürüten Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı Sıfır Atık Şube Müdürlüğü, Avrupa Atık Azaltım Haftası’nda ambalajsız eser kullanımının teşvik edilmesi, atık ölçüsünün azaltılması ve etrafın korunması için çeşitli farkındalık çalışmaları oluşturdu.
Büyükşehir takımları, ambalajsız eserlerin teşvik edilmesi gayesiyle Gölcük Yüzbaşılar Pazarı’nda stant açarak, esnafa tezgahlarda eserlerini ambalajsız olarak sunmaları, tek kullanımlık plastik yerine bez torbalar ve kese kağıtlarını kullanmaları konusunda bilgilendirmede bulundu. Sıfır atık, atık azaltımı ve pazar alanında ambalajsız alışverişin yararlarının anlatıldığı bilgilendirmede Cemil Meriç Manisiz Hayat Merkezi öğrencileri atölye çalışması gerçekleştirdi.
Kocaeli’nin özel öğrencileri, gazete kağıtlarından kese kağıdı yaparak bu farkındalık çalışmasının kıymetli bir modülü oldu. Gazeteden yapılan kese kağıtları daha sonra pazarcı esnafına dağıtıldı. Pazarcı esnafı da, eserlerini gazete kağıtlarından yapılan kese kağıtlarına koyarak vatandaşa sundu. – KOCAELİ