32,2234$% -0.11
34,9331€% 0.17
40,5695£% 0.07
2.445,79%0,57
4.012,00%1,02
1966704฿%-2.98618
2597.89Ł%-3.02633
94184Ξ%-3.51467
16.29%-2.32594
EDİRNE’nin Keşan ilçesinde Kent Kurulu Bayan Meclisi tarafından 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü hasebiyle yürüyüş düzenlendi.
Bayana şiddet konusunda toplum şuuru oluşturmak gayesiyle Şehitlik Parkı önünde kortej oluşturan bayanlar, ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle sloganlar atarak Alparslan Türkeş Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe, erkekler de dayanak verdi. Alparslan Türkeş Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Keşan Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Saliha Başlı, bayana karşı şiddetin engellenmesi için ilgili tüm kurum ile kuruluşları vazifelerini yapmaya ve maddeleri uygulamaya davet ederek, “Çünkü haklı şiddet yoktur. Geçmişin sevgisizliği, bu günün şiddetini doğuruyor. Çocuklar, etrafındaki bireylerin her davranışını taklit ederler. Bu nedenle bayana şiddetin olağan sayıldığı bir toplumda yetişen bir çocuk şiddeti daha da olağanlaştırır. Biz hayatı var edenleriz. Anayız, doğuran ve çoğaltanız. Şiddete tok, sevgiye açız. Bayanları özgür olmayan toplumların hala ortaçağın karanlıklarında hayat sürdükleri ve insanlığı nasıl kana buladıkları Orta Doğu’ya bakınca net bir biçimde görülmektedir. Aile baskısı ve ekonomik nedenlerden ötürü fakir, az okumuş erken yaşta evlenmiş çalışmayan bayanlar şiddete daha çok maruz kalıyorlar. Dünya genelinde ekonomik krizin tesiriyle bayanların maruz bırakıldığı eşitsizlikler ve haksızlıklar günden güne artmaktadır. Biz bayanlar en çok en yakınımızdaki erkekler tarafından şiddet görüyor ve öldürülüyoruz. Türlü mazeretlerle birinci işten çıkarılan, eğitim hayatından birinci koparılan bizler oluyoruz. Bayanlar olarak tüm bu zorluklara karşın eşit ve özgür yaşamak için gayretten geri durmadık, durmayacağız” dedi.