32,2234$% -0.11
34,9331€% 0.17
40,5695£% 0.07
2.445,79%0,57
4.012,00%1,02
1974894฿%0.33746
2640.59Ł%1.76992
94622Ξ%0.68651
16.41%0.67135
Depremzede esnaflar konteyner çarşılarda hizmet vermeyi sürdürüyor
OSMANİYE – Osmaniye’de depremzede esnaf, faaliyetlerine Rahime Hatun Meydanında kurulan konteyner işyerlerinde devam ediyor.
Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Osmaniye’de çok sayıda iş yeri yıkıldı, kimilerinde ise ağır hasar oluştu. Osmaniye merkezdeki esnafın tekrar ekonomik hayata katılabilmesi için ise Rahime Hatun Parkı’nın üst tarafında, konteyner işyerleri kurulumları yapılıp esnafa teslim edildi.
Osmaniye’de 17 yıldır berberlik yapan Çağlar Sarı, “Dükkanımız çarşı merkezinde belediye pasajındaydı işyerimiz yıkıldıktan sonra Rahime Hatun Meydanı konteyner çarşıda hizmet veriyoruz. Eski işlerimiz burada fazla olmuyor insan sirkülasyonunun az olmasından kaynaklı lakin çok şükür ekmeğimizi kazanıyoruz” dedi.
Yeni kurulan konteyner çarşıda konut dokuma ve çeyiz işi yapan Meryem Yılmaz, “Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. Zelzelede işyerimler birlikte eşyalarımızda enkaz altında kaldı. Kurtarabildiğimizi getirdik tekrar ayakta durmaya çalışıyoruz. Rahime Hatun Meydanında konteyner çarşıya geldik eski işlerimiz yok burada ancak kira ve su ödemiyoruz, elektrik faturamızı ödüyoruz. Yetkililerden buranın tanıtılması için takviye bekliyoruz” diye konuştu.
Daha öncesi 7 çalışanla hizmet verdiğini sarsıntıdan sonra bu sayının 2 ye düştüğünü söyleyen Ahmet Karabacak,”20 yıldır Osmaniye’de döner işletmeciliği yapmaktayım sarsıntı sonrası insanlara hizmet veremedik sağ olsun devletimiz bize bir imkan sağladı ve kendi imkanlarımızla bu konteyner kente yerleştik. Biraz iş kaybımız olmasına karşın yönetim etmeye kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışıyoruz. 7 kişilik işçimiz vardı 2 bireye düştük bir biçimde hayata tutunmaya çalışıyoruz. Burada kira ve su faturası ödemiyoruz lakin burada eski işlerimizin yarısı yok müşteri kaybımız çok o yüzden sorun yaşıyoruz burada insan sirkülasyonu olmadığı için iş kaybı ister istemez oluyor. Daha güzel hizmet verebilmek için buraların daha canlı olması gerekiyor. Vatandaşlarımıza daha âlâ bir hizmet vermek için buranın bir tanıtımının ve hareketlenmesini bekliyoruz yetkililerden bunla ilgili bir çalışma yaparlarsa bizi çok memnun ederler” tabirlerini kullandı.