32,2234$% -0.11
34,9331€% 0.17
40,5695£% 0.07
2.445,79%0,57
4.012,00%1,02
฿%
Ł%
Ξ%
%
Bitlis’te bu yıl 80 bin dekar alanda 20 bin ton yemeklik ve sertifikalı tohumluk kuru fasulye hasadı gerçekleştirildi.
Kullanılmayan toprakların tarıma kazandırılması ve teknolojik imkanların kullanılmasıyla birçok eserin yetiştirildiği Bitlis’te, ülkenin kuru fasulye gereksiniminin kıymetli bir kısmı karşılanıyor.
Ahlat, Tatvan ve Adilcevaz ilçelerinde tarlalardan toplanarak tesislerde paketlenen kuru fasulye, birçok kente gönderiliyor.
Ahlat Ziraat Odası Lideri Necat Demirden, gazetecilere, ülkenin kuru fasulye gereksiniminin yüzde 15’inin Bitlis’ten karşılandığını söyledi.
Kentin ziraî faaliyetleriyle öne çıktığını söz eden Demirden, “Bitlis genelinde yaklaşık 80 bin dekar alandan 20 bin ton eser elde ettik. Bu eserlerin birden fazla Ahlat ilçesindeki paketleme tesislerinde paketlenip satılıyor. Bunlar bizim için gurur verici. Bu yıl randıman pek fazla olmasa da mutluyuz. Şu anda satışlarımızda sakinlik var. Bunu da aşabilirsek çiftçilerimizin yüzünü güldürmüş olacağız.” diye konuştu.
Yaytat Bakliyat İdare Konseyi Lideri Kenan Örken, 2 bin 500 metrekare kapalı, bölge çiftçisinin ürettiği kuru fasulyeyi işleyip paketlediklerini belirtti.
Kuru fasulyeleri yurt içi ve yurt dışı pazarına sunduklarını lisana getiren Örken, “Tüm vilayetlerde pazarımızı oluşturduk. Bunun dışında yurt dışına ihracatımız da mevcut. Kuru fasulyede şu an birinci 3 vilayet ortasında yer alıyoruz. Üretimimiz devam ediyor. Eserleri tesisimizde işleyip, sınıflandırarak pazarlıyoruz. Vilayetimizdeki eserlerin yüzde 85’i mevcut tesislerde işlenip Türkiye piyasasına sunuluyor.” dedi.